Arabia Muminmugg Filifjonkan
Denna produkt finns inte i lager. Klicka på knappen nedan så skickar vi ett meddelande om produkten går att beställa igen.
ARABIA MUMINMUGG FILIFJONKAN
På denna nya Muminmugg från Arabia ser vi Filifjonkan som städar huset neurotiskt. Hon är i sitt esse när hon får organisera en storstädning och i motivet kan man se hur hon hittar dammråttornas gömställen och därefter låter tvålskummet flöda.
Färg: Ljusgrå
Material: Vitroporslin
Volym: 30 cl
Storlek: H 8,1 cm, Ø: 8,3 cm
Skötsel: Tål frys och kyl. Ugnssäker. Tål mikrovågsugn. Tål maskindisk.
Historien om Mumintrollen skapades av Tove Jansson och hennes illustrationer pryder nu Arabias färgglada Muminmuggar som utformats av Tove Slotte. Illustrationerna på denna mugg är baserade på bilder från Tove Janssons bok Sent I November (1970) och Klåttdjurets frieri (1959).
Muggarna har blivit stora favoriter bland både barn och vuxna. De passar lika bra till en kopp kaffe eller te som till varm choklad. Blir utmärkta presenter och är roliga att samla på!