Snabb leverans / Fri frakt över 899 kr

Klässbols Linneväveri - IV Klöver Handduk


 

 


KLÄSSBOLS LINNEVÄVERI IV KLÖVER HANDDUK

Formgivare: Lars Nilsson

IV Klöver handduk i 100% lin designad av prisade modeskaparen Lars Nilsson ingår i kollektionen IV Klöver Collection. I klöversamlingen möter vi fyrklövern, en växt som Lars Nilsson har samlat och sparat i böcker sedan barnsben. Lars har dessutom inspirerats av Louise de Vilmorin, författaren av Coco Chanels biografi 1957. Lousie familj gjorde sig kända för att redan under 1800-talet och framåt bli en av Frankrikes ledande fröproducenter. Familjen symboliserar botanik och trädgårdsprakt. ”Mönstret jag designat har jag tänkt mig att Louise de Vilmorin skulle vilja dekorera sitt hem med idag” berättar Lars.
Bordstextilierna är givetvis i 100% linne


Material: 100% lin

Storlek 50 x 70 cm

Färger: Mossgrön och Jeansblå 

Krympmån: Räkna med cirka 5–7% krympning vid första tvätten. Storlekarna som anges gäller för otvättad vävnad.

Tvättråd: 60°C, med liknande färger. Mangla eller stryk lätt fuktig. Låt lufttorka. Läs gärna Klässebols fullständiga tvättråd Här

Tillverkad i Värmland i Sverige av Klässbols Linneväveri som vävt linne sedan 1920 och är Kunglig Hovleverantör sedan 1970. Sedan 1991 dukas årligen Nobelfesten med bordslinne och servetter tillverkat av Klässbols Linneväveri i traditionell teknik med modern design.